24.05.2023

Jak prawidłowo sprawdzić poziom oleju silnikowego w samochodzie?

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak prawidłowo sprawdzić poziom oleju w samochodzie. Zwłaszcza, że uczą tego już na kursie na prawo jazdy. Regularne sprawdzanie oleju jest bardzo ważne, niestety wciąż zdarza się, że wielu zmotoryzowanych polega jedynie na czujnikach, które poinformują ich o potencjalnych problemach.

Olej w silniku i jego funkcje

W każdym silniku znajduje się kilka litrów oleju. Jego zadaniem jest smarowanie współpracujących podzespołów, usuwanie wszelkich zanieczyszczeń oraz odbiór nadmiaru ciepła, które wytwarza silnik.

Regularna wymiana oleju to wręcz obowiązek kierowcy, tak samo jak i jego sprawdzanie. Powinno się to robić po przejechaniu maksymalnie 1000 km lub przed dłuższą trasą.

Nagły ubytek oleju może mieć wiele przyczyn, jeśli jego poziom w silniku będzie zbyt niski, może dojść do uszkodzenia poszczególnych elementów albo nawet do zatarcia jednostki napędowej!

Jak prawidłowo sprawdzić poziom oleju w silniku?

Sprawdźcie poniżej, jak powinno się to zrobić:

  1. Samochód musi znajdować się na poziomym podłożu.
  2. Silnik musi być wyłączony i zimny, dlatego jeśli robicie to po powrocie autem z danego miejsca, będziecie musieli odczekać około 10 minut, aż olej spłynie do miski olejowej. Najlepiej jednak sprawdzać olej na zimnym silniku.
  3. Wyciągnijcie bagnet do sprawdzania poziomu oleju, a następnie przetrzyjcie go czystą ściereczką albo chusteczką czy papierowym ręcznikiem.
  4. Wciśnijcie bagnet i upewnijcie się, że jest prawidłowo osadzony w mocowaniu.
  5. Wyciągnijcie bagnet ponownie i sprawdźcie poziom oleju – musi się znajdować pomiędzy polami MIN a MAX lub podobnymi znacznikami.
  6. Wciśnijcie bagnet na jego miejsce, upewniając się że miarka jest dobrze dociśnięta. 

Są różne oznaczenia i rodzaje bagnetów

Może się również pojawić taka sytuacja, w której mimo znajomości prawidłowego sprawdzenia stanu oleju w silniku, będziecie mieć z tym problem. Zwłaszcza po wymianie, gdy olej jest czysty albo prowadnica bagnetu ma skomplikowany kształt. W niektórych modelach nie ma również tylko poziomów MIN i MAX.

Miarki producentów mogą mieć nacięcia, które sygnalizują dopuszczalny poziom oleju przy ciepłym silniku, a to o tyle ważne, iż pod wpływem temperatury olej zwiększa swoją objętość. Poziomy mogą być wyznaczane zarówno dla oleju zimnego i ciepłego silnika. Dlatego zawsze najlepiej sprawdzić w instrukcji, jakie są wskazania producenta.

Ważne, by oleju nigdy nie było za mało, bo to może doprowadzić do zatarcia silnika. Jeśli tak będzie, należy dolać właściwego oleju, niewielkimi porcjami, aby nie dopuścić do przekroczenia maksymalnego poziomu.

Nie wlewajcie zimnego oleju do rozgrzanej jednostki napędowej! Poczekajcie, aż ta się wystudzi.

Czujnik poziomu oleju – jak to działa?

W nowoczesnych autach montowane są czujniki poziomu oleju, które dzieli się na dwa rodzaje. 

Najprostsze sygnalizują niski stan oleju, gdy jego poziom przekroczy lub zrówna się z minimalną wartością. 

Zaawansowane czujniki są o wiele bardziej szczegółowe i znajdziecie je głównie w autach bez klasycznego bagnetu lub w takich, w których jest on opcjonalny.

NaukaPoradnik kierowcySamochodyTechnologiaTrendyWywiadyNaprawaNarzędziaOpony
Udostępnij: